Ošetřování a Péče

Zimovzdorné lekníny u nás zakoupené kvetou zpravidla již od června až do září, některé kultivary dokonce až do prvních podzimních mrazíků. Květenství je samozřejmě podmíněno dodržováním stanovených postupů na jejich ošetřování, ale dáno i klimatickými podmínkami, které bohužel nedokážeme ovlivnit. 

STANOVIŠTĚ a POŽADAVKY NA UMÍSŤENÍ: Ideálním stanovištěm pro umístění leknínu je stojatá vodní plocha vystavená slunečním paprskům (nejlépe 8 hodin denně). Hloubka nádrže (po odečtu výšky květináče) by měla odpovídat požadavkům jednotlivých rostlin, a to pro miniatury 5-10 cm, malé 15-30 cm, střední 35- 60 a velké nad 60 cm, dokonce některé obří kultivary až do 150 cm. 

VOLBA NÁDOBY: Lekníny nevysazujeme přímo do dna jezírka, ale pro lepší manipulaci a další přesazování je raději sázíme do nádob, zpravidla plastových. Při volbě vhodné nádoby se opět řídíme požadavky a nároky jednotlivých druhů kultivarů. Lepší jsou nádoby či koše širší a nižší o objemu od 1 až do 25, ale i 40 litrů. Lze také použít další typy nádob, jako např. různé druhy hrnců, věder, škopků a kovových kbelíků. Ovšem je zapotřebí mít na paměti, že děrované nádoby by neměly mít oka větší jak 1-2 mm. V případě výsadby miniatur jsou přijatelné i keramické nádoby.

SUBSTRÁT: Vlastní mix, léty osvědčená rodinná tradice.

VÝSADBA: Sázení a případně přesazování leknínů je možné provádět po celé jaro i léto, i když nejvhodnější dobou je březen až červen, kdy jsou rostliny nejméně vystaveny riziku jejich poškození. Vhodné je sázet jednotlivé odrůdy samostatně, neboť silnější rostlina má tendenci přerůst slabší, jenž může časem i zaniknout. Lekníny nemusíme sázet ihned, neboť ve vodě ponořená rostlina vydrží i 14 dní.  

 !!! UPOZORNĚNÍ !!! Leknín vždy po zasazení do jezírka umístěte tak, aby rostlina byla max.15 - 20 cm pod hladinou. Jedině tak rychle zakoření. Po zakořenění (tj. cca po 6 – 8 týdnech) ji můžete postupně ukládat níž pod hladinu, avšak max. do hloubky, pro kterou je určena. V případě, že jsou v jezírku přítomny i ryby (rádi ryjí), je zapotřebí zakrýt zeminu většími kamínky či oblázky. Osvědčenou metodou ochrany proti poškození kořenového systému rybami je použití sítí z měkkého PVC o průměru ok 15-25 mm. 

ZAZIMOVÁNÍ: S příchodem prvních mrazíků začínáme s přípravou na zazimování již odkvetlých a ustupujících leknínů. Rostliny ošetříme tak, že odstraníme staré tlející listy a připravíme vhodné zimoviště. U jezírek či rybníčků, kde je možné leknín umístit tak aby zůstala výška vodního sloupce nad substrátem alespoň 60 cm, lze rostliny bezpečně přezimovat v místě. Avšak tam, kde hrozí nebezpečí promrznutí nádrže, je bezpečnější rostliny přemístit do nemrznoucích prostor (např. sklepů) a ve vlhku (v nádobách s vodou). Zpět do jezírka vracíme lekníny až od počátku dubna. 

PŘIHNOJOVÁNÍ:  Hnojiva obecně snižují nároky na množství substrátu a tím i na velikost nádoby, příznivě ovlivňují bohatší květenství a v neposlední oddalují nutnost přesazování rostlin. 

PŘESAZOVÁNÍ: Přesazování je odvislé od vzrůstnosti daného kultivaru, ale zpravidla jej provádíme každé 2-4 roky.